Meteor Neden Yanar?

Meteor Nedir?

 Sözlük tamımı olarak gezegenler arasında dolaşan taş parçalarından her birine verilen addır. Genellikle göktaşı ile meteor karıştırılır ancak ikisi farklı şeylerdir. Asteroit ya da kuyrukluyıldız gibi gökcisimlerinden kopan ufak kaya parçalarına ise göktaşı denir. Eğer göktaşları atmosfere girer ve yanıp parçalanırsa bunlara meteor adı verilir. İşte meteor ve göktaşı arasındaki temel fark budur.

meteor
meteor

 Büyüklükleri çok değişken olabilmekle beraber genellikle küçük çakıl taşları kadar olup yeryüzüne ulaşmadan yanıp yok olurlar. Yılın belli dönemlerinde Dünya’nın Güneş’in etrafında dönerken kaya ve buz parçalarını yoğun olduğu asteroit kuşaklarından geçer. Bunun sonucunda birçok kaya ve buz parçası aynı anda atmosfere girer ardından yanar buna ise meteor yağmuru denir.

Günümüzde Hayli Merak Konusu

 Özellikle son on yılda gerek gönderilen uydular gerekse teleskoplarla yapılan incelemelerde meteorlarda çok miktarda değerli metal ve mineral kaynakları olduğu keşfedildi. İlerleyen yıllarda bilim insanları göktaşları üzerine indirdikleri uzay araçları ile o madenleri çıkarıp Dünya’ya getirmeyi planladıklarını söylüyorlar. İlk yıllarda biraz maliyetli olarak görünse de son derece umut veren ve gelişmeye açık bir alan. Bu durumun farkında olan birçok şirket küçük yaştan itibaren çocukların astronomi alanına yönelmeleri ve ilgi duymaları için projeler yapmakta.

Meteorların Yanmasının Bilimsel Açıklaması

 Atmosfere giren göktaşlarının ilerleyerek atmosferin yoğunluğunu iyice arttığı tabakalarda havayla sürtünmesi sonucu atmosferdeki oksijenle tepkiye girerek yanması sonucu açığa çıkan ışıktır. Bu ışık meteorun büyüklüğüne göre değişebilmektedir. 2013’te Rusya’ya düşen hızı saatte 50.000 kilometre hızı bulan ve 10.000 ton ağırlığındaki meteor Dünya’ya çarpan en büyük meteorlardan biri olarak bilinmektedir. Atmosfere girdikten sonra patlamasından dolayı deprem etkisi yaratmış ve binalara çok büyük hasarlar vermiştir. Parçalanan cam parçalarından dolayı yüzlerce insan yaralanmıştır. Bundan milyarlarca yıl önce Dünya’ya çarpan çok büyük bir meteorun Dünya’dan büyük bir parça koparması sonucu Ay’ın oluştuğunu iddia edildi. Birçok bilim insanı bu teoriye karşı çıksa da aksini kanıtlayan bir bilgi bulunamadı.

Halk Arasında Meteorla İlgili Bilinen Yanlışlar

 İnsanlar genellikle meteorların atmosferde yanmaları sonucu çıkan ışığı gördüklerinde yıldız kaydı diye düşünürler. Bu çok eski ve yanlış bilinen durumdur. Uzay boşluğunda yıldızların bu denli hızlı hareket etmeleri şu anki araştırmalara göre mümkün değildir. Ancak buna rağmen insanlar yine de her meteor düştüğünde dilek tutmaya devam ediyorlar.

Eğer Göktaşları Atmosfere Girince Yanmasaydı Ne Olurdu?

 Göktaşlarının atmosfere girince yanması Dünya da canlılığın sürekliliği için son derece önemli. Atmosfere giren gök cisimleri eğer parçalanmazsa yeryüzünde canlılar için son derece riskli olurlar.

 Dinozorların sonun yine düşen meteorlardan kaynaklı olduğu bugün bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda kanıtlandı. Bu durum doğanın mükemmel bir dengesidir. Bir günde yeryüzüne uzaydan tonlarca çisim gelir ancak bunların çoğu kum tanesi büyüklüğünde olduğundan fark edilmez ve risk barındırmaz.